2018 SERIES LEADERBOARD

2018 SERIES LEADER

U23 / ELITE MEN

1. Jayde Julius – Team ProTouch

2. Gustav Basson – Team ProTouch

3. Nolan Hoffman  –  BCX Cycling

4. Calvin Beneke –  ACDC Luso Africa Cycling

5. Clint Hendriks  – BCX Cycling

2018 SERIES LEADER

JUNIOR MEN

1.   Rickardo Broxham – Team ProTouch

2.  Tiano Da Silva – Team ProTouch

3.  Ryan Terry – Team Infinita

4.  Callum Ormiston – Hi-Q

5.  Damon Fouchee – Team Vander Group

2018 SERIES LEADER

U23 / ELITE LADIES

1.  Carla Oberholzer – Demacon Ladies

2.  Kimberly Le Court – Demacon Ladies

3.  Lynette Burger – Demacon Ladies

4. Joanna van de Winkel – Cycle Nation

5.  Ariane Luthi – Team Spur

2018 SERIES LEADER

JUNIOR LADIES

1.  Tiffany Keep – No Team

2.  Kelsey Van Schoor – Jade Africa Pride

3.  Azulde Britz – Positive Sports Solutions

4.  Carla Steyn – Valencia

5.  Simone Farber – Team Clover

BEST YOUNG RIDER

U23 MEN

1.  Ryan Harris – Office Guru U23

2.  Gustav Basson – Team ProTouch

3.  Marc  Pritzen – BCX Cycling

4.  Jason Oosthuizen – Barzani Pro Cycling

5.  Wessel Botha – NAD MTB Pro

BEST YOUNG RIDER

U23 LADIES

1.  Kimberly Le Court – Demacon Ladies

2.  Michelle Benson – Cycle Nation

3.  Elne Owen – Ciovita

4.  Chalita Johnson – No Team

5. Danielle Strydom – Bestmed ASG Ladies

BEST 1-DAY RIDER

JUNIOR MEN

1.  Ryan Terry – Team Infinita

2.  Jean-Pierre Lloyd – Jaguar

3.  Tiano Da Silva – Team ProTouch

4.  Callum Ormiston – Hi-Q

5.  Cian Leveridge – No Team

BEST 1-DAY RIDER

U23 / ELITE LADIES

1.  Carla Oberholzer – Demacon Ladies

2.  Kimberly Le Court – Demacon Ladies

3.  Lynette Burger – Demacon Ladies

4.  Joanna Van De Winkel – Cycle Nation

5.  Maroesjka Matthee – Ciovita

BEST 1-DAY RIDER

JUNIOR LADIES

1. Tiffany Keep – No Team

2. Kelsey Van Schoor – Africa Pride

3. Azulde Britz – Positive Sports Solutions

4. Carla Steyn – Valencia

5. Ashleigh Parsons – Ciovita

BEST TOUR RIDER

U23 / ELITE MEN

1. Gustav Basson – Team ProTouch

2. Matt Beers – NAD MTB

3. Jayde Julius – Team ProTouch

4. Clint Hendricks – BCX Cycling

5. Gawie Combrink – NAD MTB Pro

BEST TOUR RIDER

JUNIOR MEN

1. Rickardo Broxham – Team ProTouch

2. Tiano Da Silva – Team ProTouch

3. Callum  Ormiston – Hi-Q

4. Damon  Fouchee – Team Vander Group

5. Ryan Terry – Team Infinita

BEST 1-DAY RIDER

U23 / ELITE MEN

1.  Nolan Hoffman – BCX Cycling

2.  Reynard  Butler – Team ProTouch

3.  Calvin Beneke – ACDC Luso Africa Cycling

4.  Ryan Harris – Office Guru U23

5.  Steven van Heerden – BCX Cycling

BEST SA TEAM

U23 / ELITE MEN

1. BCX Cycling

2. Team ProTouch

3. NAD MTB Pro

4. Dimension Data Conti

5. ACDC Luso Africa Cycling

BEST SA TEAM

U23 / ELITE LADIES

1. Demacon Ladies

2. Cycle Nation

3. Team Clover

4. Ciovita

5. Bestmed ASG Ladies

GET IN TOUCH

Subscribe to our newsletter and never miss an update!

© Copyright 2018 TCMS Investments (Pty) Limited. All Rights Reserved.
TERMS AND CONDITIONS | CONTACT US

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?